top of page
לוגו מעסים.png

עיסוי ושיאצו באירועים ובמשרדים

להזמנת טיפולים ואירועים התקשרו 052-3875514
haim@measim-tovim.co.il

רפואה משלימה: אוסף של שיטות טיפול שונות, הנמצאות לצד הרפואה הקונבנציונאלית. לרובן אין עדיין הוכחה מדעית ליעילותן, עם זאת, הפופולריות שלהן הולכת וגוברת בשנים האחרונות,  ויש חדירה הדרגתית גם למוסדות הרפואה הממוסדים. במדינות רבות מתנהלים תהליכים של הכרת המדינה בחלק מהטכניקות.

מילון מונחים

בנושאי רפואה משלימה

עיסויים וטכניקות טיפול במגע

עיסוי שְׁוֶודִי: מסייע בהשגת רגיעה רוחנית ובהמרצת מחזור הדם. העיסוי השוודי פופולרי מאד באתרי הספא למיניהם, עקב היותו טיפול מרגיע ומפנק; לעתים קרובות מתבצע עיסוי זה בתוספת טיפול בשמנים ארומטיים או בתחליפי שמנים. העיסוי השוודי מתאפיין במגע מלטף ונעים, ולכן מתאים גם לאנשים שרוצים ליהנות מטיפול מפנק ללא סיבה מיוחדת. העיסוי השוודי כולל את כל הגוף. המטופל, מכוסה בסדין או במגבת, שוכב על מיטת טיפולים. 

 

עיסוי רְקָמוֹת עֲמוּקוֹת: עיסוי שחודר לרקמת השריר העמוקה, פותח הידבקויות שרירים וסיבי שריר וכולל מתיחות שריר. הוא מקל על כאבים כרוניים ונוקשות שרירים שמקורם בבעיות יציבה, מתאים לספורטאים ולאלה שאוהבים עיסוי חזק.

 

עיסוי ספורטאים: שימוש בתנועות מטכניקות כמו עיסוי רקמות עמוקות כדי להכין ספורטאים לפני פעילות ותחרות, לאחר הפעילות, ולהקל ולזרז החלמה מפציעות ספורט.

 

עיסוי רפואי: שימוש בטכניקות עיסוי מתקדמות כדי לסייע במצבים רפואיים רבים ובכללם: הקלת מתח והרגעה, שחרור מתח ונוקשות בשרירים, הקלה בכאבי ראש ומיגרנות, כאבי גב, כתף קפואה,כאבים בשורש כף היד, Tennis Elbow, Whiplash, פיברומיאלגיה,  ועוד.  .

 

אבנים חמות: הנחת אבני בזלת חמות על מקומות שונים בגוף המטופל על מנת להקל , להרגיע ולשחרר כאבים פיזיים שונים ומהגוף. בנוסף להנחה סטטית על הגוף, ניתן גם להשתמש באבן בתנועה על הגוף ולקבל אפקט שלא ניתן לקבל באמצעות הידיים. מקור השימוש באבנים הוא מהאינדיאנים. מייחסים לאבנים גם סגולות של אנרגיה, בנוסף ליכולת השמירה על החום.

 

שִיאָצוּ: (ביפאנית: שי=אצבע, אצו=לחץ)  טכניקה זו מיושמת על ידי מגע ולחץ על נקודות ספציפיות בגוף (נקודות אלה חופפות לנקודות אקופונקטורה) הנקראות אקופרסורה. מקור השיאצו טמון בתגובה הטבעית של כולנו לפציעה, מכה, נפילה או הרגשת אי נוחות ועל ידי עיסוי לחץ או שפשוף אנו מקלים על הרגשתנו. מומחה לשיאצו סומך על חושיו באמצעות התבוננות, הקשבה, הרחה, שאלות וכמובן מגע  שמהן שואב מידע המעניק לו אבחנה על האופי, המיקום וחוסר האיזון במערכת האנרגיה של הפונה אליו. המטפל משתמש באגודלים, אצבעות, כפות ידיים, מרפקים, ברכיים ורגליים. המגע של השיאצו משפיע על השרירים , מעורר את תנועת האנרגיה והדם בגוף. הוא מזין , מנקה , שומר על גמישות הגוף , משפיע על העצמות , גמישות המפרקים וסירקולציות הדם ועוזר לעורר ולהרגיע את מערכת העצבים לפי הצורך.

 

רפלקסולוגיה: אחת משיטות הטיפול והאבחון הטבעיות העתיקות ביותר המטפלת במכלול הגוף, הנפש והרוח באמצעות עיסוי כפות הרגליים והידיים. כף הרגל משמשת מפה, עליה משתקפים האזורים השונים את מצבו הנפשי והגופני של המטופל.

האבחון והטיפול דרך אזורים אלה מביא לזרימה חלקה והרמונית של האנרגיה בגוף , מגביר את חילוף החומרים , מחזק את המערכת החיסונית ומאפשר רגיעה ושחרור מצבי לחץ ובעיות כרוניות שונות ומתמשכות.

עיקרון הטיפול מתבסס על ההנחה כי העיסוי בכף הרגל מגרה את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף ומעביר אנרגיות להמרצת הפעילויות הפיזיולוגיות. בדומה לאקופונקטורה, מבוססת הרפלקסולוגיה גם על תורת המרידיאנים והאנרגיות העוברות דרכם.

 

עיסוי תַאילָנְדִי: טיפול המתבצע על מזרן בביגוד קל. הדגש בטיפול הוא על אפקטיביות בשחרור כיווצים כשבמהלכו משלבים לישות, מתיחות, הנעת מפרקים, לחיצות ומניפולציות לאורך ערוצי אנרגיה בגוף.

 

כִירוֹפְּרַקְטִיקָה: מניפולציות על עמוד השדרה (בעיקר) לצורך טיפול במחלות. מבוסס על התיאוריה שעצמות שאינן במקומן הנכון משפיעות על העצבים והשרירים המוליכים לאיברים השונים, והם שגורמים לפגיעה בתפקוד.

 

אוֹסְטֶאוֹפָּתְיָה: שיטת טיפול המאתרת מגבלות מכאניות, משחררת אותן ומחזירה את חופש התנועה והאיזון לחלקי הגוף השונים.

הטיפול הוא אישי וכולל פעילויות שונות לשחרור המפרקים והשרירים, לעיתים ישולבו בטיפול גם תרגילים מיוחדים ופעילות גופנית מתאימה.

האוסטאופתיה מקלה ו/או מרפאה כאבי גב, צוואר, ראש, הגבלות בתנועה ועוד.

 

אִינְטֶגְרַצְיָה מִבְנִית / רוֹלְפִינְג: אינטגרציה מבנית, או "רולפינג", היא שיטת טיפול הוליסטית שפותחה ע"י ד"ר איידה רולף החל משנות הארבעים של המאה העשרים. תהליך האינטגרציה המבנית עובד עם הפאסיה - רקמת המעטפת שעוטפת ומחברת כל שריר וכל אבר בגוף. שחרור הרקמות מתבצע על ידי הנעה, וכך מתאפשר לגוף להחזיר אותן מחדש למקום נכון יותר. מפעם לפעם המדריך מבקש תנועה, נשימה ובעיקר - מעורבות ו"נוכחות" של התלמיד עד כמה שאפשר.

 

עוצמת הרַכּוּת: עוצמת הרכות היא שיטת טיפול הוליסטית ודרך להתפתחות אישית, הידועה כיום ברחבי העולם ובארץ בזכות הטכניקה המופלאה של נענועי הגוף העדינים שלה. 
ידועה היעילות הרבה של טכניקה זו בפני עצמה. היא תורמת לאיזון הגוף דרך הזרמת הנוזלים שבו, ומביאה להרגעות וליצירת תחושת חמימות ובטחון, המאפשרים ריפוי יעיל ומהנה.טובי בראונינג, מייסדת שיטת "עוצמת הרכות" הנפוצה כיום במספר יבשות, חזרה אחרי כעשרים שנה לישראל, ומנסה להזרים רכות לארץ קשה.

 

ניקוז לִימְפָטִי: צורה עדינה, נעימה, ריתמית ומדוייקת של מסאז’ אשר פותחה בשנות השלושים באירופה.
טכניקה זו מאיצה את הנוזל הלימפטי במערכת הלימפה על ידי שאיבה ודחיפה של נוזל זה בעומק הגוף ומתחת לפני העור ומנקזת את עודפי הנוזלים מהפריפריה לכיוון המרכז, דרך קִשריות לימפה אזוריות שהורסות, מסלקות ומנקות את רקמות החיבור מחומרים דלקתיים ומרעלים כגון: עודפי מים, חלבונים, בקטריות, וירוסים  ועוד. התנועות המדוייקות, העדינות והריתמיות האלה הופכות את הטיפול לחוויה מרגיעה.
ניקוז הרעלים מאפשר חדירה של נוזלים בריאים לשטח הפגוע וכך מתאפשרת החלמה מהירה וטובה יותר.
לטכניקת הניקוז הלמפטי נודעת חשיבות רבה במקרים של בצקות, תאונות, חיזוק המערכת החיסונית, גודש בסינוסים ועוד.

 

שיטת ברימה: המטפל מעביר אליך את משקלו ועל פי רוב הוא גם דורך עליך. ברימה - תנועה מעגלית זורמת ביניכם, כשהמגע נשמר כל הזמן. שיטה כורדית חכמה, עתיקת יומין ובת בלי גיל.

 

שיטת בואן: נגיעות עדינות בנקודות מסוימות בגוף מעוררות זרימה אנרגטית חזקה. בדרך כלל די בשלושה טיפולים כדי להחזיר את הגוף לאיזון. באוסטרליה מקום הולדתו של טום בואן, מפתח טכניקת בואן, יש לשיטה חסידים רבים. בארץ היא עוד חדשה יחסית.

 

רייקִי:  (ריי=יוניברס, קי=אנרגיה ) שיטת ריפוי ואיזון אנרגיה המועברת מהמטפל אל המטופל באמצעות הידיים במגע עדין וישיר. הרייקי דוגלת בחיבור בין האנרגיה הקוסמית ואנרגית האדמה המתחברת בשני כיווניה אל המטופל. המטפל משמש אמצעי להעברת אנרגיה קוסמית אל המטופל, אך הוא אינו ניחן בכוחות מיוחדים.  קיימת רק כמאה שנה. משלבת גוף ונפש. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

תורות סיניות

רפואה סִינִית: בתרבות הסינית הטבע נשלט או מושפע ממצב הקשר האנרגטי בין השמים והארץ - דומם, צומח, חי, וגם האדם. האינטראקציה בין חמשת האלמנטים: אדמה, מתכת, מים, עץ ואש, היא תנועת החיים. כל אלמנט בונה ומזין את הבא אחריו: המים מצמיחים עץ, העץ הוא חומר גלם ליצירת אש, האש יוצרת אפר ואדמה, בעמקי האדמה נוצרת מתכת, המתכת בעמקי האדמה מחזיקה את מי התהום להמשך צמיחת העץ, וחוזר חלילה.

ע"פ הרפואה הסינית, גוף האדם כולל בתוכו מערכת אנרגטית מסועפת הנמצאת כל הזמן בחיכוך מתמיד עם האנרגיות הסביבתיות, כגון: שינויים בין היום והלילה, חילופים של עונות השנה והשפעות אקלימיות שונות. אפילו מפגש, עם אנשים מסוימים או אחרים, יכול להשפיע על המערכת האנרגטית שלנו.

על גבי מערכת אנרגטית זו קיימות 365 נקודות, בהן הביטוי האנרגטי הוא ברמות חיצוניות, מהן ניתן להניע, לחזק או לפזר אנרגיה לפי הצורך. זאת כדי לאזן את גוף האדם לרמותיו הטבעיות, עם חיכוך מזערי בינו לבין הסביבה - דבר המאפשר יכולת החלמה מהירה ממחלות וחיזוק גוף האדם למירב הפוטנציאל האנרגטי.

 

אַקוּפּוֹנְקְטוּרָה / דיקור סיני: טכניקה סינית לאילחוש והקלת סימפטומים ע"י החדרת מחטים דקות לנקודות ידועות מתחת לעור. אחת ההשערות היא שהדיקור גורם לשחרור חומרים משככי כאבים ע"י המוח.

לכל נקודה ממאות נקודות הדיקור, היושבות על ערוצי אנרגיה (מרידיאנים) יש מיקום ייחודי והשפעה ייחודית. 

 

אַקוּפְּרֶסוּרָה: שיטת ריפוי סינית מסורתית בה מקילים על תסמינים בעזרת לחיצות על נקודות מסוימות בגוף. משערים שהלחץ בנקודות מדויקות אלה מפעיל עצבים תחושתיים עמוקים, הגורמים לבלוטת יותרת המוח ולמוח התיכון לשחרר אנדורפינים - משככי הכאב הטבעיים של המוח. שיטת הלחיצה, כמוה כשיטת הדיקור נפוצה מאד במזרח הרחוק. 

 

טוִוינָא: פיזיותרפיה סינית מסורתית, שמבוססת על הרפואה הסינית. זו שיטת טיפול על ידי מגע דינאמי ואנרגטי, שיכול לנוע מעבודה נקודתית ממוקדת ועד לעבודה נמרצת על כל הגוף. פירוש המילה טווינא הוא:

Tui – למשוך; Na – לתפוס.

 

טאי צִ'י: אומנות תנועה ולחימה אשר התפתחה בסין לפני מאות שנים. מניחים, כי היא החלה כטכניקת לחימה אחת מני רבות שהתפתחו באותה תקופה וקיבלה את אופיה המיוחד על-ידי התאמתה מאוחר יותר לעקרונות הפילוסופיה הדאואיסטית. "טאי-צ'י" משמע האיחוד בין שני כוחות, הדרך האולטימטיבית של היִן והיַאנְג.

מתוך הפן הלחימתי צמח הפן התנועתי ובמהלך השנים עבר הדגש מלחימה לתנועה. תנועות הלחימה המהירות והחדות חברו לשרשרת ארוכה של תנועות איטיות, עגולות וזורמות, המתבצעות תוך מודעות ותוך שמירה על עקרונות שונים כיציבה, שחרור, נשימה עמוקה וטבעית, השתרשות, סינכרוניזציה - תאום תנועות האיברים המשתתפים בתנועה, ריכוז - הן בתנועה החיצונית והן פנימה. התנועה בטאי-צ'י, אם כן, היא שילוב בין צורה - תנועות כמו לחימתיות - "קאטה" - ובין עקרונות.

 

צ'י קוֹנְג: שיטה סינית, שפועלת להבראת וחיזוק הגוף דרך הרובד האנרגטי שלו, בעזרת תרגול תנועות ותנוחות מסוימות.מבוצע בתנועה ובעמידה, עם תשומת לב מיוחדת של המתרגל למה שקורה בתוכו. התרגול פועל בשלושה תחומים: תנועת גוף, נשימה ותודעה. צ'י קונג מאפשר לאזן ולפתח את היכולות של המתרגל בשלושת הרבדים האלה ולגלות יכולות חדשות, שלא היו ידועות לו לפני כן. באופן זה, ניתן להגיע לדרגה גבוהה של איזון ותאום בין תפקודים שונים של האדם - פנימיים (בריאות) וחיצוניים (יחסי אנוש), ולהגיע למימוש עצמי מלא יותר.

 

טָאוּ: "חכמה הדרך מן ההולכים בה" תורה  המבוססת על ספר קצרצר (ויחיד) של לאו דזה (“החכם הזקן”) שהוא כינויו של אדם בשם אול לי, שהיה הממונה על גנזי הספרים בחצרו לו-יאנג מלך סין, ושימש יועץ למלומדים ולאנשי ממשל. בשלב מסוים של חייו, כשהבין לאו דזה שכדי להיות חכם לא צריך להיות מלומד, עזב את משרתו הרמה ויצא לטבע. ולבקשת מעריציו כתב תקציר של השקפת עולמו.
הטבע, על-פי תורת הטאו, מקורו בצ'י הקוסמי שהיה, הווה, ויש להניח שתמיד יהיה. הטאו לא נוצר כדת, לכן בשונה מתפיסת האלוהות המונותיאיסטית, הצ”י הוא לא רק בורא העולם, אלא גם חלק ממנו. כל מה שקיים ביקום: החי, הצומח, הדומם, התהליכים והתופעות - עשוי מאותו צ'י בביטויו השונים. לכן כל דבר בטבע שייך לכל דבר אחר והרמוניה היא מילת המפתח. 
תפקוד הרמוני עם הטבע, לשיטת הטאו, מתחיל בעיקרון “אי העשיה”, שמשמעו להיות עם החיים. לפעול בדרך שאינה מתערבת במהלך הטבעי של הדברים. "פעולה מושלמת היא זו שאינה משאירה עקבות". 
כדי לחוש את המהלך הטבעי של הדברים, צריך להיות בקשב רציף עם כל הסובב אותנו. קשב הוא תהליך שאינו דורש מילים (תוויות) אלא הוויה. כשאנחנו מתייחסים אל הזולת בעזרת מושגים כמו: שמן, רזה, חכם, טיפש, דתי, חילוני, אנחנו מאבדים את היכולת לחוות אותו כפי שהוא באמת. 
וכמו שהסינים אומרים:

"החפץ לשנות בני-אדם אחרים - ישנה קודם-כל את עצמו, 
הרוצה להרחיק ולטפס על הרים - שילמד לעצור במקומו."

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

תורות הודית

אִיוֹר-וֶודָה: בתרגום חפשי "מדע החיים". שיטה רפואית בת אלפי שנים שמקורה בהודו, הכוללת תיאוריה מקיפה וטכניקות שונות כמו רפואה פנימית, נשים, חידוש נעורים, ניקוי רעלים, צמחי מרפא, שיטות עיסוי, אסטרולוגיה, יוגה, מדיטציה ועוד. נלמדת ומיושמת גם במערב. מטרת המייסדים הייתה לשכלל את האדם בגופו וברוחו, לסלק כל חולי מהעולם ולהביא את האדם למצב של הארה.

 

יוֹגָה: למילה יוגה בסנסקריט מספר משמעויות – איחוד, חבירה, עירוב, עול, לרתום....

איחוד, עירוב ורתימה של סך כל מרכיבי האדם: גוף, חושים, הכרה. רתימת סך המרכיבים להגשמת המטרה – ידיעה עצמית. איחוד בין  הכלל והפרט,  בין היחסי למוחלט, בין אדם ל"אדון הכל"…

מטרת היוגה היא להביא את האדם להכרה והגשמה עצמית. להכרה ותפיסה "אמיתית" של ה"עצמי".

ע"י תרגול שיטתי מתרגילים פיזיים ועד למצב הכרתי גבוה היוגי רוכש שליטה על כל תפקודיו והופך "אדון לעצמו". קיימות שיטות וגישות שונות.

 

קָארְמָה: מילה הודית המייצגת את סך כל התיקון שלך בחיים הנוכחיים בעקבות החיים הקודמים.

חוקי הקארמה מתנהגים כחוקים פיזיקאליים, למשל: חוק ההתמדה- מה שעשית או צברת בחיים קודמים נוטה להמשיך גם בחיים אלו, או חוק התגובה והתוצאה- הבומרנג- כל דבר שעשיתבחיים קודמים חוזר על עצמו כבומרנג בחיים אלו. עד גיל מסוים אתה "משלם מחיר" ואז מתחיל חלק היעוד (הדהרמה) שבחיים שלך.

 

מדיטציה:  כניסה מצב של הרפיה בעזרת  ריכוז בדימוי, מנטרה, נשימה  מצב המפתח לכל התפתחות רוחנית, קבלת מסרים, קשר עם האני הפנימי, היכולת להשתמש בדמיון היוצר וכו'. בעזרת מדיטציה ניתן להגיע לשליטה בתשומת הלב, בריכוז, בהרהור, או בהארה.

 

מדיטציה טרנסנדנטלית: הבאת הגוף למצב העמוק ביותר של מנוחה, כשהרוח מגיעה לשקט פנימי עירני, למודעות פנימית, ולפוטנציאל היצירתי המלא של האדם ושל הטבע כולו.

 

וִיפָּאסָנָה: לראות דברים כפי שהם באמת. אחת מטכניקות המדיטציה העתיקות ביותר של הודו. את הויפאסנה לימדו בהודו לפני יותר מ- 2500 שנה כמרפא אוניברסאלי לבעיות אוניברסאליות, כלומר, כאמנות לחיות.

המשתתפים בסדנא מבצעים מדיטציה אישית בשתיקה בכל יום מבוקר עד ערב במשך עשרה ימים רצופים. השתיקה מאפשרת לאדם לנקות את התודעה ממחשבות, להיות קשוב לגופו ולנפשו ולאזן אותם.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

צמחי מרפא ותמציות

צמחי מרפא: השימוש בצמחים לצורכי ריפוי, הינו  הדרך העתיקה ביותר המתועדת בכל התרבויות, מזה אלפי שנים. כל מסורת כוללת רישום מדוייק של הצמח, חלק הצמח שבו משתמשים ואופן השימוש. לקראת סוף המאה ה-20 הרפואה המודרנית גילתה רבים מהחומרים הפעילים בצמחים, ייצרה תרופות מחומרים אלה, ואף משלבת שימוש בהם, בצורות שונות, ברפואה הקונבנציונלית.

ישנן דרכים שונות לשימוש בצמחי מרפא: חליטה (קרה או חמה), מרתח, תמיסה, סירופ, תיבול, מיץ.

כמו בכל שיטת ריפוי, מומלץ להיוועץ במטפל שהתמחה בתחום וימליץ על הטיפול המתאים.

 

ארומתרפיה: (ארומה=ריח, תרפיה=ריפוי) טכניקה ידועה עוד מתקופת הפרעונים, מושתתת על הפקת שמנים אתריים מהחומרים הנדיפים של חלקי צמח שונים. לשמנים אלה סגולות ריפוי אנטיספטיות, אנטיויראליות, משככות כאבים ומפיגים דיכאונות. הדרכים המקובלות בטיפול בשמנים הינן ע"י הרחה, עיסויים ושאיפת האדים באמבט חם. הניחוח מוחדר דרך האף ועל ידי כך נשלחים פולסים אל המוח הגורמים לשיפור ההרגשה.

בנוסף להטבה שמעניק העיסוי עצמו, החומרים מוחדרים לתוך הגוף דרך העור.ישנם כ-150 סוגים שונים של שמנים אתריים.

 

הוֹמֵאוֹפָּתְיָה: שיטה מסוף המאה ה-18 העובדת על עקרון "דומה בדומה ירפא" (הומאוס=דומה, פתיה=סבל)

בשיטה זו מוהלים חומרים שמוצאם בצמחים,בעלי חיים ומינרלים לריכוז נמוך עד כדי רמז, תוך שמוש בחומר שבריכוז גבוה היה גורם לסימפטומים של אותה בעיה. המינון הנמוך "מזכיר" לגוף להילחם בעצמו בבעיה.

לכל אדם ולכל סימפטום יש להתאים חומרים מתאימים

 

פִּרְחֵי בָּאךְ: חלק מההומיאופתיה. ד"ר באך גילה שמיצוי מדולל של צמחים ומינרלים מסוימים יכול לטפל בהפרעות נפשיות ורגשיות, ובנה מערכת של  תרופות שמורכבות מאותם חומרים.

ממוקמת בקבוצה של רפואת התדרים, העיקרון שעומד מאחורי שיטת ריפוי טבעי זאת היא, שלכל איבר, ולכל מצב של התודעה, יש תנודה (ויברציה) שמאפיינת את המצב הבריא והשלם שלהם, וכל התנודות יחדיו מהוות את המצב המאוזן וההרמוני של גוף ונפש, בלי להסתפק בטיפול בסימפטומים בלבד.

יש להתאים לכל מטופל הרכב ייחודי, רק ע"י מומחה.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

תורות חיזוי

אַסְטְרוֹלוֹגְיָה: שיטת חיזוי ע"פ הכוכבים שהתפתחה לפני אלפי שנה. ע"פ שיטה זו, מהלך חיי האדם נקבע ע"פ מצב הכוכבים (מפה) ברגע לידתו בהשוואה למצב כיום, תוך התייחסות לגלגל המזלות, לזווית בין הכוכבים, ועוד.

 

קלפי הטָארוֹט: שיטה עתיקת יומין לניחוש עתידות מקורה במצרים העתיקה, והייתה בשימוש באירופה אצל צוענים. מכילה סמלים מיסטיים ציוריים רבים. מסתבר שקלפי המשחק הרגילים נולדו מקלפי הטארוט.

קלפי הסדרה המרכזית עוסקים בחיזוי הגורל והסדרות המשניות בארבעת תחומי החיים העיקריים, כמו רגש, כסף, יצירתיות והחלטות

 

כירולוגיה: תורת החיזוי בכף היד. שיטה זו מתייחסת  למבנה כף היד, גמישותה, יחס האצבעות לכף היד גמישותן וכו' (כירונומיה), וכן לקווים השונים (כמו גן הגורל, קו השכל, קו הרגש וכו') ולבליטות בכף היד (תורת הגבעות), ולטביעות האצבעות.

 

נוּמֶרוֹלוֹגְיָה: תורת המספרים, חיזוי לפי תאריך הולדתו של האדם, לפי סיכום אותיות שמו, תוך שמשו במושגים כמו  השנה האישית, מספר הגורל, מספר אישיות, מחזורים ועוד. 
 

מטוטלת: אומנות חיזוי עתיקה בעזרת חפץ הקשור לחוט אשר מחזיקים אותו בין האצבעות, מעבירים אותו מעל גוף האדם, חפץ או תמונה, שואלים שאלה, והחפץ נע ימינה שמאלה או בתנועות סיבוביות ובכך מקבלים את התשובה.

 

חוש שישי: יכולת לקלוט רשמים וידע, מעבר ליכולת של חמשת החושית. באופן טלפתי, ישירות מתת-ההכרה של האדם השני, לחוש את העומד לקרות, לקלוט רשמים מחפצים או מקומות ולעתים אף לראות גם לראות שדות אנרגטיים כמו ההילה או ישויות שאינן נראות לעין רגילה. בעל היכולת העל-חושית הוא  בעל חושים רגישים יותר, ויכולת אינטואיטיבית גבוהה מאד, זאת בנוסף לחושים נוספים המפותחים אצלו יותר מאשר אצל אדם אחר

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

שימוש באנרגיות

הִילָה: אנרגיה זוהרת המקיפה את החי והצומח, מגינה, מזינה ונותנת חיים, כל עוד קיימים החיים. ההילה בלתי נראית לעין אדם ללא פיתוח יכולת מיוחדת, והיא בעלת צבעים שונים ומשמעויות שונות מבחינת תכונות ומצב בריאותי. בתחילת המאה הקודמת פותחה טכניקת צילום מיוחדת הנקראת צילום קיריליאני, המאפשרת לקלוט את ההילה בעין המצלמה.

 

הִילִינְג:  אומנות ריפוי על ידי העברת אנרגיות (אנרגיית החיים / צ'י) מאדם אחד לאדם אחר או איזון אנרגטי של גוף המטופל. קיימות גם שיטות של הילינג עצמי והילינג למטופל מרוחק.

 

צַ'אקְרוֹת: מערכת של 7 מרכזים אנרגטיים בגוף האדם, האחראיים על חילופי האנרגיה שבין הגוף הפיזי לנפש. הם מופיעים בצורת מערבולות אנרגטיות, אינן נראות לעין רגילה, אלא רק לאלה בעלי יכולת ראיה על-חושית.
צ'אקרת הבסיס - באזור עצם הזנב, אחראית על תהליכי ההישרדות והקיום הפיזיים

צ'אקרת המין אחרית על היצר המיני וגם על היכולת היצירתית
צ'אקרת הטבור, "מקלעת השמש", הגנרטור המרכזי הטוען את הגוף באנרגיית החיים והרגשות

צ'אקר הלב אחראית על יכולת האהבה האוניברסלית,

צ'אקרת הגרון אחרית על תקשורת, העברת רעיונות מופשטים במושגים וביקורתיות.

צ'אקר העין השלישית, אחראית על היכולת העל-חושית והאינטואיציה.
הצ'אקרה השביעית היא צ'אקרת הכתר, נמצאת מעל הרש וצבעה לבן, והיא אחראית על התקשרות הרוחנית והאמונה באלוהים, ויכולת התמזגות עם המחשבה האוניברסלית.
את הצ'קרות ניתן לאזן באמצעות מדיטציה, הילינג, חשיבה חיובית, תרגילי יוגה ותרגילי תנועה ומחשבה נכונים

 

קְרִיסְטָלִים / אבני חן: מינרלים, בד"כ בצורת גבישים, הנכרים מבטן האדמה. מייחסים להם תכונות של ריפוי, אנרגיה, התפתחות רוחנית, והבאת מזל בתחומי החיים השונים. העיסוק באבני חן בתכשיטים נפוץ מימי קדם, כתרי מלכים, חושן ועוד.

באבנים הללו משתמשים למדיטציה, כקמע, לענידה על הגוף בצורת תכשיט, או לנשיאה בתיק או בכיס, בהתאם למטרה של כל אבן ואבן, לצבעה, לאנרגיה שלה ועוד.
הדרך הטובה ביותר לרכוש אבנים, היא בעזרת האינטואיציה, תוך החזקת האבן שאליה נמשכתם ביד שמאל בצורה חופשית. מדי פעם יש להטעין ולנקות את האבן.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

שיטות נוספות

 

שיטת אֲלֶכְּסַנְדֶר: שיטה העוסקת באופן השימוש של האדם בעצמו, ההתנהלות שלו, מילה כוללת לתנועה שלנו, למערכות הפנימיות והחיצוניות שלנו, למחשבה ולכיוונים שלנו. פ.מ. אלכסנדר (1869-1955), מפתח השיטה, גילה בעקבות מעקב שנמשך שנים, כי המנגנון העיקרי שאחראי לשימוש היפה, המקורי והעדיף שלנו בעצמנו הוא מנגנון שהוא כינה בשם The Primary Control אשר תורגם בעברית ל-"הבקרה הראשונית"

 

פֶלְדֶנְקְרַייז: מייסודו של דר' משה פלדנקרייז נולד בתחילת המאה ה-20 שנה וחי מרבית שנותיו בישראל.

ד"ר פלדנקרייז חקר את היחס בין התנועה והרגשות הפיזיים של האדם עקב התנסות אישית. המחקר וידיעותיו בנוירופיזיולוגיה הביאו אותו למסקנה כי האיזון הגופני מתחיל מתנועה נכונה בהתחשב במבנה השלד ובכוח הגרביטציה. יישום השיטה מביא בהדרגה להעלאת המודעות לגוף, לתנועה, עד כדי שליטה על התנועה.

 

שיטת פָּאוּלָה: מבוססת על הפעלה של השרירים הטבעתיים בגופנו, הספינקטרים.

ההתמקדות של פאולה, מייסדת השיטה, בשרירים הטבעתיים החלה אינטואיטיבית עקב מגבלותיה בשרירים האחרים, ומתוך תחושה של קשר שיש לשרירים הטבעתיים לשאר השרירים בגוף והקשר למערכות הפנימיות ולפעולות הבסיסיות ביותר שלנו ביומיום. גם הקשר שלנו באמצעות החושים -  ראיה, שמיעה, ריח, טעם ומישוש - מתחיל או מסתיים בשרירים הטבעתיים.

השרירים הטבעתיים נמצאים סביב פתחי הגוף: עיניים, נחיריים, אוזניים, פה, צינור השתן ופי-הטבעת.

שרירים אלה, חלקם רצוניים וחלקם לא רצוניים, כוללים גם שרירים פנימיים.

העיקרון עליו מבוססת השיטה הוא שהפעלה של שריר טבעתי אחד על ידי כיווץ ושחרור, גורמת לתגובת שרשרת של שרירים טבעתיים אחרים בגוף. והפעלת שרירים נוספים בגוף שאינם טבעתיים.

 

נַטוּרוֹפָּתְיָה: טיפול בגוף בשיטות טבעיות. השיטה מתבססת על טיפול בתזונה, בצמחי מרפא, בהומיאופתיה, בעיסויים, באמבטיות, בקומפרסים ובחוקנים. המטרה היא לחזק את כוחות הריפוי של הגוף ולסלק רעלים שמביאים למחלות.

 

פילאטיס: שיטת אימון ייחודית המתמקדת באיזון שבין כוח לגמישות, משפרת את הישיבה, מחזקת את השרירים, תוך שמירה על אורך השריר. דגש על תפקוד, מעצבת בהרמוניה ובאופן מאוזן את הגוף תוך התמקדות באופן ספציפי במקומות בעייתיים.

  

נֵרוֹת הוּפִּי: שיטה עתיקה לטיפול באזניים שמקורה אצל האינדיאנים בני שבט ההופי. הנרות חלולים, עשויים מדבש, פשתה, מרווה, קמומיל. קצה אחד של הנר מוצמד לפתח האוזן, את קצהו השני מדליקים. תת-הלחץ שנוצר משמש מעין משאבה לניקוז רעלים, פסולת ושעווה מהאוזן. בהנחה שהאוזן (כמו כף הרגל ברפלקסולוגיה) מייצגת את כל הגוף, הרי שהניקוי משפיע לטובה על כל הגוף.

 

פָּארָאפְּסִיכוֹלוֹגְיָה: מדע צעיר יחסית שהתפתח בשנות השלושים בארה"ב ושם לו למטרה לחקור את מהות התופעות העל-חושיות. הפאראפסיכולוגיה כוללת את התחומים הבאים:

טלפתיה - (העברה רצונית של מחשבה מאדם אחד לשני

ראיית הנסתר- קליטה ספונטנית של רשמים, מחשבות ותחושות ממוח של אדם אחר או מחפצים ומקומות

פסיכומטריה- קליטה מכוונת של רשמים מחפץ אישי כמו תכשיט, בגד תמונה או כתב יד

ראיית העתיד- היכולת לחזות אירועים בטרם התרחשו

טלה-קינזיס- היכולת להניע חפצים בכוח המחשבה או לכופף מתכות נוסח אורי גלר,

הוכח שהתופעות הפאראפסיכולוגיות מתחזקות ביותר כאשר האדם נמצא במצב מוח גלי אלפא, שהוא המצב של מדיטציה.

 

פְּסִיכוֹמוֹטוֹרִיקָה: תשובה חדשנית ללקויות למידה, דיסלקציה, דיסגרפיה וליקויים מוטוריים, קשב וריכוז. מבוסס על תיקון יסודי של תרגילים גופניים, קואורדינציה, נשימה, גרפומוטוריקה,  תרפיות באמנות, ועוד.

 

פְּסִיכוֹגְרַפְיָה: אמצעי בלתי מילולי רב עוצמה לאבחון אישיות אצל ילדים, מתבגרים ומבוגרים המשלב ידע אינטואיטיבי יחד עם מחקרים מדעיים עדכניים המאפשרים לעמוד על טיבם העמוק של קשרי גוף – נפש

  

דִמְיוֹן מוּדְרַך / הדמיה: שיטה הנפוצה במערב לטיפול עצמי במצבי רוח, מחשבות ומחלות והתפתחות אישית ורוחנית. על פי גישה זו, ניתן ליצור קשר עם תת ההכרה ע"י עולם של דימויים, עדיף במצב של מדיטציה.

ניתן לדמיין למשל, את הפחדים לענן שחור, ולהקטין אותו בכוח הדמיון, או למשל העבודה של סיימונטון עם חולי סרטן אשר חיזקו את המערכת החיסונית שלהם על ידי כך שדימו כיצד התאים הלבנים נלחמים בתאים הסרטניים.

 

פאנְג-שְׁוָואי: (פאנג=רוח, שוואי=מים) אמנות עיצוב וסידור המרחב. מבוססת על תורה סינית בת למעלה מ-5000 שנה, לפיה יש להתחשב ביסודות המים ואויר, כדי להביא להרמוניה ואנרגיות חיוביות.

לאחרונה גם אדריכלים מתחילים ליישם אמנות זו בעת מתכנון הסביבה.

 

פיזיקה משפחתית: שפת חשיבה חדשה לריפוי, התפתחות והצלחה בדרכו הייחודית של האדם. שפת עזר, המאפשרת קיצור דרך משמעותי ליצירת מציאות לפי בחירתו של אדם בתחומים רבים ובמערכות שונות, כגון: משפחה, עסק וכד'. היחסים בין בני המשפחה/חברים/עסק מתייחסים גם לחשיבה פונקציונאלית, ולא רק רגשית. לצורך זה יש ליצור "זוגות פונקציונאליים", מוביל ומובל.

   

דמויות פנימיות: עבודה נפשית עמוקה המאפשרת התרחבות והעמקה של המודעות, את כל מה שאנחנו.

לומדים לכבד את כל המרכיבים הפנימיים שלנו ולהיות איתם בתקשורת: הילד הפגיע, הילד היצירתי, הלוחם, האימא האידיאלית, המכשפה, המלך, המבקר חד הלשון, המגן, המשווה, האישה החושנית, הלוחץ, המדריך הרוחני, הליצן, החרוץ, הבטלן ועוד.

כל דמות שאנחנו מקבלים מוסיפה לשלמות, פותחת בפנינו אפשרויות חדשות ומסייעת לנו להעמיק את קשרינו עם עצמנו ועם אחרים ולהפכם לפשוטים ובריאים יותר. אחד מתפקידיו של המנחה הוא לעזור לדמות לצאת. השיטה מושפעת מאוד מן הגישה היונגיאנית אולם שואבת השראה מגישות רבות אחרות.

 

רִיבֶרְסִינְג (לידה מחדש): תהליך נשימה מעגלית לבית החזה העליון המזרים את אנרגיית-החיים (הפראנה), המנקה ומטהרת את כל האיברים עד לרמת התא. הריברסינג התגלה מחדש ע"י לאונרד אור מארה"ב, בתחילת שנות השבעים ומאז  יותר ממיליון אנשים חווה את התהליך הזה, ההולך ומתעצם עם הזמן...  ריברסינג אינו טכניקה, אלא תהליך שעובר הנושם על-מנת לשחרר את כל מה שאינו אהבה... הריברסינג יכול להחזיר אותנו לחוויית לידתנו, לזיכרונות מגלגולים קודמים, להפגיש אותנו עם נשמות אהובות שהלכו לעולמם, וכן לנקות כאבים ולחצים, טראומות ומחלות. אנשים שחוו ריברסינג מדווחים שחייהם השתנו ללא הכר, בריאותם השתפרה, אהבתם לעצמם ולאחרים התעצמה... חייהם זורמים ושמחים יותר, וכן יש כאלה שמגלים כישורים חדשים שלא ידעו על קיומם.

 

ריפוי בצלילים שבטיים: שיטת ריפוי המתבססת על סודות מיסטיים מתרבות האבוריג'ינים, ילידי אוסטרליה, אודות העולם הפנימי והחיצוני שבו מתנהלים חיינו. אנרגיה אינסופית זורמת דרך כל גוף, חי, צומח ודומם.

השיטה משתמשת בויברציות ורטט הצלילים המיוחדים של כלי הנגינה הייחודי להם הדיג'רידו.
דרך רטט הצלילים שמפיק הדיג'רידו ניתן להיכנס למצב מדיטטיבי עמוק ביותר ולחוות מראות, צלילים ותחושות שאין אנו יכולים לחוות במצב ערנות רגיל.

זמן החלום מציין מימד רוחני של מציאות מקבילה שניתן לעבור אליו באמצעות שינוי תודעתי או בזמן שאנו חולמים. צליליו ותדריו של הדיג'רידו מעוררים את זמן החלום.

 

אוריתמיה: שיטת הרפיה בתנועה המבוססת על תנועות גוף מוגדרות התואמות את תנועות מערכת הנשימה

והלוע בשעת הדיבור. הטיפול מותאם באופן אישי, ע``י רופא אנתרופוסטפט בשיתוף פעולה עם האוריתמיסט. המטופל מבצע את תרגילי התנועה גם באופן עצמאי וגם תחת בקרת המטפל.

השיטה מתאימה להקל ו/או לרפא מגוון רחב של מחלות בדרכי הנשימה, עיכול, מערכת העצבים ועוד.

 

אַנְתְרוֹפּוֹסוֹפְיָה: שיטת ריפוי מערבית הוליסטית המשתלבת ברפואה הקונבנציונלית. גישה זו רואה בגוף, נפש

ורוח כשלמות אחת. תהליך הריפוי אישי, ונועד לגייס את כוחות הנפש של החולה, כשהחולה הוא הגורם המרכזי בתהליך הריפוי.

בטיפול משולבים אמצעים שונים כמו תרופות הומאופתיות, טיפולי מגע, תנועה ועוד. רפואה זו מטפלת ברוב התחלואים של גוף ונפש - מחלות שכיחות, מחלות פנימיות, בעיות גניקולוגיות ומחלות נפש.

  

מִלְחֵי ד"ר שוסלר: השימוש במלחים מינרליים ברפואה רווח באופנים שונים עוד מימיה הראשונים. אולם היה זה ד"ר שוסלר שחקר ופיתח בצורה מדעית את נושא מלחי הגוף. מלחי שוסלר הם מינרלים - חומרי יסוד בטבע העשויים ממולקולות קטנות. ד"ר שוסלר שגילה את המינרלים האלה בתאי הגוף קרא להם מלחי התא, מאחר שגילה כי גופנו מכיל מינרלים מהטבע, כל מינרל משפיע על פונקציות מסויימות של איברי הגוף וכאשר יש חסרים, או חוסר איזון במינרלים, הגוף מפתח סימפטומים שונים - מחלות.

  

בִּיוֹ-פִידְבֶּק: בטכניקה זו משתמשים במיכשור המוצמד לגוף כדי לתת למטופל מידע לגבי מה קורה בגוף. המיכשור נועד כדי להגביר את האותות שהגוף שולח, אותות שללא הגברה המטופל לא יהיה מודע לקיומם. המטופלים משתמשים בפידבק הויזואלי (ראייתי) והאודיטורי (שמיעתי) כדי ללמוד לאזן תפקודים מסוימים בגוף. אנשים רבים מוצאים דרך זו כדרך טובה להרגע. ניתן להשתמש בדרך טיפול זו במצבים של כאבי ראש, מגרנות, חרדה, כאב כרוני, חריקת שיניים, בריחת שתן, אסטמה, בעיות שרירים ועוד.

 

- Emotional Freedom Techniques - EFT: ה- EFT היא טכניקה לריפוי רגשי והיא שילוב בין רפואה מזרחית ומערבית. השיטה מבוססת על התגלית שכל אירוע טראומטי נפשי או פיסי גורם לשיבוש בזרימת האנרגיה בגוף ושכתוצאה מכך אנחנו סובלים מתחושות ורגשות שליליים וגם סימפטומים פיסים כגון כאב.

 

אִירִידְיוֹלוֹגְיָה: קשתית העין (החלק הצבעוני) קשורה למערכות העצבים, ואלו קשורות לכל איברי הגוף, באופן שניתן לאתר את מיקומו של כל איבר בגוף על פני הקשתית. על פי מבנההקשתית, או השינוי במבנה, ניתן לקבוע את מצבם של האיברים השונים.

 

הוֹמוֹטוֹקְסִיקוֹלוֹגְיָה: המונח בנוי מצירוף של הומו=אדם וטוקסיקולוגיה=רעילות. זוהי שיטת טיפול העוסקת בקשר בין האדם ורעלנים שונים הפוגעים בבריאותו.

שיטה זו פותחה לפני כ-70 שנה על ידי ד"ר רייקביק בגרמניה. הוא ניסה לבצע סינתזה בין המדע הקונבנציונלי לבין ההומאופתיה והתוצאה שנתקבלה היתה שיטת טיפול חדשה. ד"ר רייקביק המשיך לפתח ולשכלל את השיטה עד תחילת שנות השמונים.

על פי גישה זו האורגניזם האנושי חשוף משך כל שנות קיומו למגוון רחב של רעלנים (טוקסינים) איתם הוא מתמודד בדרך כלל בהצלחה רבה ומפריש אותם מהגוף מבלי שנחוש בכך כלל. נטרול זה מתבצע בעזרת מנגנונים שונים בגוף ונעשה בעיקר ברמת איברי ההפרשה כמו כבד, כליות, עור, מערכת הנשימה וכו'.

 

הִיפְּנוֹזָה: מצב של הרפיה גופנית ומנטלית המאפשר לאדם קליטת מסרים ללא הצנזורה של המודע. בהיפנוזה ניתן לתקשר עם התת-מודע,  לזהות מחלות ובעיות סמויות, לחזור אחורה בזמן, ולחוות מחדש חוויות מהעבר.

   

גופנפש: הקשר וההשפעה ההדדית בין הגוף והנפש. כיצד משפיעות המחשבות והרגשות על הבריאות, ולהיפך.

 

מוח אחד: שיטה הרואה את האדם כמכלול. העבודה היא כוללנית ומתעסקת עם מלוא ההוויה של האדם. מטרת העבודה היא שחרור החסימה הפיזית- רגשית על מנת להגיע למציאות של חיים מתוך בחירה.

 

אבחון הוליסטי: אבחון הלוקח בחשבון גם את הגוף וגם את הנפש. הוליסטי במשמעות של שלם (Whole). מאבחנים הוליסטיים מפעילים שיטות אבחון שונות.

 

אַיְיקִידוֹ: אומנות לחימה יפנית לא אלימה ולא תחרותית אשר מתמקדת בהתמזגות, בשליטה ובנטרול המתקפה ללא גרימת נזק לתוקף.

 

זן: מן התורות העתיקות ביותר הקיימות , מקורה בזמנו של הבודהה, שייסד את הבודהיזם , אשר אחד מזרמיו העיקריים הוא הזן. הזן הוא כלי, אמצעי, שמטרתו להוביל את האדם להארה. תפיסת החיים של הזן גורסת שהחיים הם סבל, במשמעות של חוסר סיפוק, אך יש אפשרות לצאת מזה להארה, ע"י שחרור מתפיסת ה"אני" הגורמת לסבל, בלי להפחית מערך עצמי.

האדם המואר מקבל את המציאות כפי שהיא באמת , ללא השפעות חיצוניות או פנימיות. אין לו דימויים של טוב ורע , נכון ומוטעה , הכל כפי שהוא באמת מתקיים. האדם המואר איננו נגרר אחרי האחרים או אחרי מניעיו שלו , הוא מצליח להבין את הסובבים לו ואת מניעיהם ברמה הגבוהה ביותר האפשרית.

חוכמת זן היא קובץ של משלים רבים, רובם נהגו ע"י הבודהה עצמו, המאפשרים להעביר מעט מהחוכמה למאמינים.

 

בִּיוֹ רֶזוֹנַנְס (ביו תהודה):  שיטת טיפול הוליסטית המשתמשת בקיומן של תנודות אלקטרו מגנטיות, המתרחשות תדיר בגופנו. באבחון ובטיפול באמצעות ה bicom, ניתן לזהות מצבים ולאזנם תוך שמוש באנרגית הגוף עצמו, כך שתיווצר הרמוניה שתוביל לבריאות טובה. ללא דיקור, פלישה או חשיפה של הנבדק לקרינות או כימיקלים.,

ביו תהודה הינה דרך של הסתכלות, הבנה וישום של הגוף, על מגוון תאיו ומערכותיו, ושל מחוללי המחלות התוקפים אותו כגון חיידקים, וירוסים, טפילים, פטריות, גורמי אלרגיה, ועוד.

 

פִּעֲנוּחַ בדיקות מעבדה: שיטה מערבית הוליסטית המתבססת על בדיקות מעבדה "רגילות" של המטופל, תוך התייחסות כוללת לנתונים מהיבטים שונים, ומתן משמעות גם לחריגות שבתחום הדירוג (סקלה) התקין. גישה זו מאפשרת להגיע לאבחונים שרופא קונבנציונאלי לא מגיע אליהם.

bottom of page